Belka
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018   imieniny: Olimpia, Lukasz, Jolanta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Kopalnia w Wieliczce – świat wykuty w soli

 
Jedyna taka na świecie, bezcenna – Kopalnia Soli „Wieliczka”. Każdego roku zwiedza ją ponad milion turystów ze wszystkich zakątków Ziemi. Oto olśniewający i majestatyczny świat z soli, unikatowy zabytek wpisany na listę UNESCO, sankturarium, uzdrowisko, miejsce wydarzeń kulturalnych, naukowych, sportowych, imprez. Historia wielickiej kopalni rozpoczęła się w średniowieczu, co oznacza, że podziemna Wieliczka jest jedną z najstarszych firm w Polsce i Europie. Dziś pod Krakowem nie wydobywa się już soli, niemniej solne miasto tętni życiem. W głębi ziemi czeka wiele atrakcji – od tematycznych szlaków zwiedzania po kino 5D. Niezmiennie od wieków Kopalnia Soli „Wieliczka” pozostaje miejscem, które trzeba koniecznie zobaczyć.

 


Kopalnia Soli "Wieliczka" / Wieliczka Salt Mine
 
Data pliku video: 2016-05-20, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wielicki

Powiat wielicki - leży w województwie małopolskim, a jego siedzibę stanowi Wieliczka. W skład liczącego 120 tys. mieszkańców powiatu wchodzi gmina Niepołomice, Wieliczka, Biskupice, Gdów, Kłaj. Powiat zalicza się do licznej grypy powiatów utworzonych na mocy reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku.

Perełką powiatu jest bez wątpienia kopalnia soli w Wieliczce. Turyści mogą wybrać się na 3-kilometrową trasę wzdłuż której zatrzymają się przy 20 komorach. Oprócz kopalni warto tu zwiedzić Pałac Konopków z XVIII w, Zamek Królewski w Niepołomicach, kościół parafialny p.w. Narodzenia NMP w Gdowie oraz Kurhany w Jawczycach. Dla miłośników flory i fauny czeka tu nie lada gratka. W pobliskiej Puszczy Niepołomickiej znajduje się rezerwat żubra. W puszczy znajduje się także wiele ciekawych rezerwatów przyrodniczych stanowiących miejsc życia dla wielu rzadkich gatunków zarówno roślin, jak i zwierząt.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola