Belka
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018   imieniny: Olimpia, Lukasz, Jolanta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Mapping 3D Kopalnia Soli "Wieliczka"

 
W ramach uświetnienia multikonferencji IBTMM 2013 oraz we współpracy ze studiem Razorlight zrealizowaliśmy niespotykany jak dotąd na skalę światową pokaz multimedialny na głębokości 140 m pod ziemią, w jednej z najbardziej spektakularnych komór w Kopalni Soli w Wieliczce, komorze im. Stanisława Staszica. Prawie 13 minutowy pokaz, oparty o projekcję w technologii mappingu 3D, zabrał uczestników w czasy prehistoryczne, kiedy na terenach Polski królował bezmiar oceanów, a w wodach żyły pradawne zwierzęta. Kiedy wielkie wody wycofały się i odsłoniły ląd, widzowie ujrzeli proces krystalizacji soli. Następnie widzom przedstawiona została legenda o pierścieniu zaręczynowym świętej Kingi, który, wrzucony do studni sprawił, że zaczęła powstawać sól. Widzowie zobaczyli również, jak wyglądała praca w średniowiecznej kopalni, walkę, z czyhającymi na ówczesnych górników zagrożeniami, a także legendę o dobrym duchu kopalni - Skarbniku. Pokaz zakończył się pokazem projekcji efektowych, które w połączeniu z monumentalnością komory im. S. Staszica, wywarł niesamowite wrażenie na widzach. System projekcji, użyty do pokazu, został oparty o media serwery Catalyst Pro HD, a obraz emitowały z projektory Panasonic PT-DZ21KE. Pokaz udało się przygotować i przeprowadzić bez naruszania funkcji komory. jako jednej z głównych atrakcji trasy turystycznej kopalni. Wielokrotne próby i długie przygotowania umożliwiły przygotowanie widowiska zarówno na najwyższym poziomie technicznym, jak i dopracować szczegóły pod kątem logistycznym, co ze względu na specyfikę pracy kopalni było dość trudnym przedsięwzięciem. Dodatkowym wyzwaniem była nieregularność ścian komory. Warunkiem przygotowania materiałów było wykonanie dokładnie odwzorowanego modelu komory, ze szczegółowym odzwierciedleniem kształtu ścian. Przygotowanie materiałów do pokazu zajęło kilka miesięcy, a całość przygotowań trwała prawie rok. Autorem zarówno koncepcji widowiska, scenariusza, jak i kontentu projekcyjnego był Piotr Szabliński, właściciel Razorlight Studio, muzyką oprawił pokaz Tomasz Szymuś, a całość wyprodukował dr Grzegorz Augustyn.

 


Wizja Multimedia
 
Data pliku video: 2014-05-07, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wielicki

Powiat wielicki - leży w województwie małopolskim, a jego siedzibę stanowi Wieliczka. W skład liczącego 120 tys. mieszkańców powiatu wchodzi gmina Niepołomice, Wieliczka, Biskupice, Gdów, Kłaj. Powiat zalicza się do licznej grypy powiatów utworzonych na mocy reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku.

Perełką powiatu jest bez wątpienia kopalnia soli w Wieliczce. Turyści mogą wybrać się na 3-kilometrową trasę wzdłuż której zatrzymają się przy 20 komorach. Oprócz kopalni warto tu zwiedzić Pałac Konopków z XVIII w, Zamek Królewski w Niepołomicach, kościół parafialny p.w. Narodzenia NMP w Gdowie oraz Kurhany w Jawczycach. Dla miłośników flory i fauny czeka tu nie lada gratka. W pobliskiej Puszczy Niepołomickiej znajduje się rezerwat żubra. W puszczy znajduje się także wiele ciekawych rezerwatów przyrodniczych stanowiących miejsc życia dla wielu rzadkich gatunków zarówno roślin, jak i zwierząt.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola